Top 10 Latvijas mākslinieki, kuriem sekot līdzi 2025. gadā

Top 10 Latvijas mākslinieki, kuriem sekot līdzi 2025. gadā

Latvijas mūzikas skatuve pēdējos gados kļuvusi daudzveidīgāka, drosmīgāka un radošāka nekā jebkad agrāk. Jauno talantu viļņi, žanru saplūšana un sociālo mediju iespējas ļauj mūziķiem izlauzties ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskajā tirgū.

Šajā sarakstā iekļauti gan jau zināmi, gan vēl tikai uzlecoši mūziķi, kuriem 2025. gadā noteikti ir vērts sekot līdzi – viņi pārstāv dažādus stilus, bet visus vieno radošums un potenciāls pārsteigt klausītājus tuvākajā nākotnē.

Wiesulis

Repa scēnā Wiesulis ir viens no interesantākajiem balsu īpašniekiem – viņa lirika ir asprātīga, dziļa un emocionāli rezonējoša. Viņš pirmo reizi plašākai auditorijai kļuva pazīstams ap 2020. gadu, piedaloties “Brīvrunu Projekta” pasākumos un vēlāk ar solo relīzēm platformā YouTube un Bandcamp. Wiesulis aktīvi koncertē, sadarbojas ar citiem repa māksliniekiem (piemēram, xantikvariātu) un nepārtraukti eksperimentē ar jauniem skanējumiem. 2025. gadā gaidāmi jauni ieraksti un, iespējams, vēl lielāka atpazīstamība arī ārpus Latvijas.

Elizabete Balčus

Performanču māksliniece un eksperimentālās mūzikas pārstāve Elizabete Balčus apvieno flautu, elektroniku un teatrālu estētiku. Viņas karjera sākās kā indie pop izpildītājai ar debijas albumu “Wooden Horse” (2011), taču vēlāk viņa pārorientējās uz eksperimentālāku, avangardisku skanējumu. Viņa ir piedalījusies vairākos starptautiskos festivālos, piemēram, The Great Escape, Eurosonic, un turpina pārsteigt ar unikālu skatuves klātbūtni. 2025. gadā varam sagaidīt jaunu albumu vai starptautiskas sadarbības.

Bujāns

Indie pop duets, kas veido melodisku, nedaudz nostalģisku, bet ļoti laikmetīgu skanējumu. Bujāns apvieno divus labi zināmus Latvijas mūziķus – Intaru Busuli un Reini Sējānu, kuri iepriekš darbojušies dažādos projektos, tostarp grupā Instrumenti. Duets debitēja 2022. gadā ar dziesmu “He, She, You & Me”, piedaloties Supernova konkursā ar spilgtu, ironisku priekšnesumu, kas uzreiz piesaistīja auditorijas uzmanību. Bujāns pārstāv estētiski izsmalcinātu popmūziku ar teatrāliem elementiem un izteiktu vizuālo tēlu. Ar arvien pieaugošu fanu loku un potenciālu Eiropas tirgū, 2025. gads viņiem varētu būt jauna posma sākums.

xantikvariāts

Poētisks, introspektīvs un bieži filozofisks – xantikvariāts pārstāv to repa pusi, kas nav domāta masu ballītei, bet uzmanīgai klausīšanai. Viņa teksti aizskar dziļākas tēmas un atgādina par repa spēku kā literāru formu. Viņš pirmo reizi plašāk tika pamanīts ap 2019.-2020. gadu ar pirmajiem ierakstiem vietnē Bandcamp, kā arī sadarbībās ar citiem alternatīvās scēnas māksliniekiem, tostarp Wiesuli. xantikvariāta stils piesaista klausītājus, kas novērtē atmosfērisku un literāri piesātinātu repu. Nākamais gads var būt brīdis, kad viņš nostiprina savu pozīciju kā alternatīvā repa vadošā balss.

Patrisha

Spēcīga balss un pārliecinošs popmūzikas izpildījums padara Patrishu par vienu no spilgtākajām jaunajām Latvijas popzvaigznēm. Viņa pirmoreiz plašāk izskanēja ap 2019. gadu ar dziesmu “Es varu būt tā”, ko sekoja panākumi Spotify un dalība Supernova 2020 ar dziesmu “If I’m Being Honest”. Šī uzstāšanās nostiprināja viņas pozīciju Latvijas popmūzikā un piesaistīja mediju uzmanību. Ar veiksmīgiem singliem un dalību dažādos projektos, viņas karjera tikai uzņem apgriezienus. 2025. gads var nest viņai plašāku starptautisko redzamību.

PRAGAII

Tumšs, sapņains un dziļi emocionāls – tāds ir PRAGAII skanējums. Alternatīvā popmūzika ar noskaņu, kas izceļas uz pārējā piedāvājuma fona. Projekts PRAGAII debitēja 2021. gadā ar dziesmu “Veronika”, kas kļuva par sava veida kultūru vīrusu alternatīvās scēnas iekšienē. Duets (vai sadarbības projekts) piedāvā ne tikai skaņu, bet arī spēcīgu vizuālo estētiku un identitāti. Jauna auditorija, kvalitatīva mūzikas producēšana un skatuves izaugsme padara viņus par grupu, kuru vērts turēt redzeslokā.

Rolands Če

Ar enerģiju, kas aizrauj gan ierakstos, gan uz skatuves, Rolands Če turpina sevi apliecināt kā spilgtu un daudzpusīgu reperi. Viņš pirmo reizi plašāk pamanīts ap 2016.-2017. gadu, kad publicēja savus pirmos singlus un piedalījās Brīvrunu Projekta pasākumos. Lielāku popularitāti ieguva ar dziesmu “Vienmēr pirmais” un sadarbībām ar citiem Latvijas repa māksliniekiem. Viņš spēj balansēt starp intelektuāliem tekstiem un banger tipa dziesmām. Gaidāmas sadarbības, jauni video un, iespējams, plašāks koncertturnejas mērogs.

Edavārdi

Lai gan viņš nav jauns vārds uz skatuves, Edavārdi vēl joprojām saglabā aktuālitāti un muzikālu svaigumu. Viņš sāka izdot mūziku jau pusaudžu gados – 2007. gada decembrī tika izdots viņa pirmais albums “Ej Ellē”, kam 2009. gadā sekoja divi EP. Plašāku uzmanību Latvijas hiphopa scēnā Edavārdi ieguva ar 2010. gada relīzi “Izlaušanās”, bet 2013. gada miksteips “Es Esmu Šeit” nostiprināja viņa vietu alternatīvās repa kustības priekšgalā. Tādas dziesmas kā “Lai Arī Kāda Tēma”, “Kačā Karmu”, “Es Esmu Šeit” un “Skeleti” piesaistīja arvien plašāku auditoriju. 2025. gadā gaidāmi jauni projekti, kas, iespējams, atkal pacels viņu uzmanības centrā.

9. Pacific K

Pacific K ir alternatīvās mūzikas grupa, kuras dibinātājs un kodols ir mūziķis Kristaps Bedrītis. Sākotnēji pazīstams kā solo izpildītājs, viņš 2017. gadā pārdēvēja projektu par Pacific K un to paplašināja, pievienojoties Naurim Babrisam (bungas), Rihardam Lībietim (ģitāra) un Tomam Kursītim (bass). Grupa rada oriģinālmūziku, kas apvieno akustiskus, alternatīvus, indie un blūza elementus, radot emocionāli dziļu un estētiski bagātu skanējumu.

Pacific K iedvesmojušies no tādiem māksliniekiem kā Fink, Ben Howard, Nick Cave, Sigur Rós u.c., un viņu mūzika raksturojama kā melanholiska, introspektīva, ar spriedzes kāpinājumiem un gaismu tuneļa galā. Kā norādījis Berga Bazāra Vasaras festivāls, “grupas oriģinālmūzika iedarbojas kā magnēts, neatstājot nevienu vienaldzīgu”. 2025. gads var būt brīdis, kad Pacific K kļūst par vienu no nozīmīgākajiem alternatīvās mūzikas eksporta vārdiem no Latvijas.

10. Žoržs Siksna

Ne vienmēr tikai jaunie vārdi ir pelnījuši uzmanību. Ir vērts sekot līdzi arī mūziķiem, kuri atgriežas ar jaunu materiālu vai sadarbojas ar jaunās paaudzes māksliniekiem. Žoržs Siksna pirmoreiz parādījās uz skatuves jau 1970. gadu beigās, un ātri vien kļuva par vienu no Latvijas populārās mūzikas ikonām. Viņš bija biežs viesis televīzijā, dziedāja populārās estrādes dziesmas un ir pazīstams ar savu izcilā vokāla kontroli un harismu. 2025. gadā viņš varētu pārsteigt ar jaunu skanējumu, iespējams – duetos ar jaunajiem māksliniekiem, apvienojot paaudzes un stilu robežas.

Noslēgumā

Latvijas mūzikas skatuve 2025. gadā solās būt īpaši aizraujoša – pilna ar pārsteigumiem, debijām un atgriešanās brīžiem. Šie desmit mākslinieki atspoguļo dažādas žanru, vecumu un pieeju šķautnes, bet visus vieno spēja aizraut, aizdomāties un iedvesmot.

Sekojot šiem vārdiem, tu ne tikai atklāsi kvalitatīvu mūziku, bet arī atbalstīsi Latvijas kultūras attīstību.